Авионот со германските репрезентативци принудно слетал во Шкотска

Од:

Авионот со кој германските репрезентативци се враќаа од гостувањето во Исланд во рамки на мундијалските квалификации ноќта меѓу средата и четврток неочекувано слетал во шкотскиот град Единбург, соопшти попладнево Фудбалската федерација на Германија (ДФБ).

-Сè помина мирно, на многу професионален начин, наведе ДФБ.

Германија во средата вечер го совлада Исланд со 4-0 во Рејкјавик со што се зацврсти на лидерското место во квалификациската група Ј.

Авионот изнајмен од литванската чартер компанија „KlasJet“ требало да пристигне денеска во Франкфурт во 5:50 часот, а според соопштението од ДФБ, друг авион изутринава полетал од Германија за Единбург за да ја врати дома репрезентацијата.

Капитенот Мануел Ноер, Серж Гнабри и Џошуа Кимих не биле во авионот, кој слетал во Единбург, бидејќи тројцата планирале претпладнево да се вратат со директен лет за Минхен.

Би можело да ве интересира

Баерн израмни бундеслигашки рекорд стар 57 години

А1он

Мусиала втор најмлад стрелец во историјата на Германија

Ана Ололовска

Нагелсман импресиониран од изданијата на Баерн на стартот на сезоната

Ана Ололовска

Баерн Минхен донесе хрватски тинејџер

Ана Ололовска

Баерн ја забележа втората најголема победа во својата историја

Ана Ололовска

Редл повеќе не е селектор на Германија

А1он