„Ауди“ во Унгарија произведе милион возила и 30 милиони мотори

Од:

Фабриката на компанијата „Ауди“ во Унгарија беше отворена во 1998 година, кога во неа почна да се изработува првата генерација на спортското купе „ТТ“.

Неполни две децении подоцна, погонот во Ѓер прослави значаен јубилеј – од фабричката лента се симна милионитиот модел на „Ауди“.

И додека германскиот производител во Унгарија цели 18 години произведува автомобили, производството на мотори почна неколку години порано, во 1994 година, а до денеска во фабриката се склопени дури 30 милиони погонски единици.

„Ауди“ соопшти дека е лубилејниот милионит автомобил од Ѓер е моделот „TT РС Купе“  и дека во него симболично е вграден 30- милионитиот мотор.

Во рамки на компанијата „Audi Hungaria“ се вработени 11.400 работници, а освен споменатиот модел во погонот во Унгарија се произведуваат и „TT Родстер“, „A3 Седан“ и „A3 Кабриолет“.

„Ауди“ во моментов работи на проширување на фабриката за да може наскоро во неа да почне производството на моделот „Q3“. 

Би можело да ве интересира

Летечки автомобил би можел да се најде на пазарот до 2020 година

Емир Латифовиќ

„Голф“ најпродавана марка во Шведска, „Волво“ падна на второ место

Емир Латифовиќ

Моделот „Сузуки Свифт“ за 2017 година ќе има пет врати

Емир Латифовиќ

Ford се откажа од фабриката во Мексико во вредност од 1,6 млрд долари

Емир Латифовиќ

Големите и скапи СУВ модели се побарани во 2016.

Емир Латифовиќ

Германскиот гигант „Мерцедес“ ќе вложи десет милијарди евра во електроавтомобили

Емир Латифовиќ