АТП сака Мастерс на тревната подлога

Од:

Претседателот на АТП, Андреа Гауденци, неодамна најави можност за збогатување на тенискиот календар со еден Мастерс на трева.

dobivaj vesti na viber

На таа подлога нема АТп турнири одсеријата 1000, бидејќи има многу мала разлика помеѓу Ролан Гарос и Вимблдон, а со тоа и сезоната на трева е кратка.

Тој најави дека Мастерсот треба да се одржи во Германија, со оглед на тоа што пазарот е многу добар за тенис. Моментално се игра на трева во Штутгарт и Хале, овие турнири се од серијата 500, исто како турнирот во Квинс, Лондон.

Најголем проблем за да ја имплементира оваа идеа на гауденци му претставува пренатрупаниот календар.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Кирјос е „ѕвер“ – спаси пет меч топки за полуфинале во Вашингтон

Надал се откажа: Немам избор

Калин Ивановски во четврт-финалето на турнирот во Австрија

Руд го освои Гштад

Рубљов и Касаткина би можеле да се откажат од руските државјанства

Иванишевиќ: Побргу ќе го освојам Умаг отколку што ќе му дозволат на Новак да влезе во САД