АТП му го честиташе роденденот на Федерер

Од:

Здружението на професионални тенисери (АТП) му го честиташе 38от роденден на славниот швајцарски тенисер Роџер Федерер.

dobivaj vesti na viber

Федерер е еден од најдобрите играчи во историјата на тенисот. Тој во текот на неговата кариера освои 20 Грен слем титули и вкупно 310 недели беше на прво место на светската ранг листа.

Ветеранот континуирано влегуваше во топ 10-те рангирањата од октомври 2002 до ноември 2016 година.

Вкупно, Федерер има освоено 110 АТП турнири (од кои 102 во сингл). Го освои Дејвис купот во 2014 година како дел од националниот тим на Швајцарија.

Би можело да ве интересира

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Надал: Јас не сум повреден спортист, туку спортист кој постојано живее со повреди

А1он

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Навратилова: Политиката го уништува тенисот

А1он

Вимблдон официјално потврди: Без руски и белоруски тенисери на турнирот

А1он

Британците официјално побараа од руските тенисери да се откажат од Путин

А1он