АТП до Мареј: Само повреден смееш да не играш во Лондон

Од:

Британскиот тенисер Енди Мареј, кој најави дека може да го пропушти АТП турнирот во Лондон, со цел да се подготви за финалето на Дејвис купот, бил предупреден да не го прави тоа, бидејќи може да биде санкциониран.

Претседателот АТП Крис Кермод рече дека Мареј е должен да учествува во финалето на АТП турнирот во ноември и дека смее да се откаже само доколку е повреден.

– Сите тенисери кои се квалификувани за турнирот се должни да учествуваат на него, а единствено само поради евентуални повреди може да отсуствуваат, изјави Кермод.

Мареј по победата на Велика Британија против Австралија минатата недела во Глазгов и пласманот во финалето на Дејвис Купот, прв за Британците по 37 години, изјави дека постои можност да го жртвува завршниот турнир во Лондон, ако Белгијците одлучат да играат на земјена подлога.

Финалето во Дејвис купот е закажано за последниот викенд на ноември.

Би можело да ве интересира

Надал: Медведев е најдобриот тенисер од новата генерација

Ана Ололовска

Тениски турнир во Хонг Конг откажан поради протести

Ана Ололовска

По пауза од 7 години, Ким Клајстерс се враќа на тениските терени

Почнува Дејвис купот во Атина, Естонија прв наш противник

Ана Ололовска

Швајцарија има полуфиналистка на „Ју Ес Опен“ за првпат од 2001 година

Свитолина е првата полуфиналистка во Њујорк

Leave a Comment

three × one =