Атлетико сака да го продолжи договорот со Симеоне до 2024 година

Од:

Атлетико сака да го обнови договорот со главниот тренер на тимот Диего Симеоне.

Според „Ас“, клубот од Мадрид веќе го известил Аргентинецот дека има намера да го продолжи договорот до 2024 година. Тренерот, чиј тековен договор со клубот истекува во јуни 2022 година, е подготвен да потпише нов договор.

Клупски извори велат дека Симеоне, кој заработува 32 милиони евра годишно пред оданочување и е најплатен тренер во светот, е подготвен да ги намали финансиските барања со оглед на кризата со пандемијата на коронавирус.

Наталија Симеоне, агент и сестра на тренерот, наскоро ќе преговара за новиот договор.

Симеоне го презеде раководството на Атлетико во 2011 година. Под негово водство, клубот ја освои Ла Лига, Купот на Шпанија и Суперкупот, двапати ја освои Лигата на Европа и играше двапати во финалето на Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

Уапсен поранешниот претседател на Барселона, Бартомеу

Ана Ололовска

Артета може да ја предводи Барселона, тој е кандидат на Лапорта

Ана Ололовска

Винисиус сака да остане во Реал до крајот на кариерата

Ана Ололовска

Леванте прв пат го порази Атлетико во Мадрид од 2006

Ана Ололовска

Лапорта: Ќе направам се за Меси да остане во Барселона

Ана Ололовска

Пјаниќ не ги знае точните причини зошто добива мала минутажа во Барселона

Ана Ололовска