Артета: Верувам дека Обамејанг нема да си оди по финалето на ФА купот

Од:

Главниот тренер на Арсенал, Микел Артета ги негираше гласините за евентуалното заминување на напаѓачот Пјер-Емерик Обамејанг по финалето во ФА Купот 2019/20 против Челзи.

– Не мислам дека Обамејанг ќе замине по финалето на Купот, немам такви размислувања за оваа ситуација. Не заборавајте дека тој сè уште има договор со Арсенал. Ние сакаме да го задржиме и да склучиме нов долгорочен договор со него. И покрај тоа, сега е со нас и треба да биде горд на тимот на кој се наоѓа, изјави Артета за Goal.com.

Договорот на Обамејанг со Арсенал важи до крајот на јуни 2021 година. Во сезоната 2019/20 година, 31-годишниот Габонец постигна 27 голови и три асистенции на 43 натпревари за „Топчиите“.

Финалето на ФА Купот, Арсенал – Челзи ќе се одржи утре на „Вембли“ во Лондон со почеток во 18:30 часот.

Би можело да ве интересира

Арсенал го освои Суперкупот на ФА победувајќи го Ливерпул на пенали

Предраг Петровиќ

Вилијан и официјално е играч на Арсенал

А1он

Озил: Го сакам Арсенал, останувам!

А1он

Арсенал може да го пушти Лаказет во Јувентус, во замена за Даглас Коста

А1он

Кутињо на чекор до Арсенал

А1он

Обамејанг предводник на Арсенал до трофејот во ФА Купот

А1он