Артета: Среќен сум во Арсенал

Од:

Тренерот на премиерлигашот Арсенал, Микел Артета, ги демантираше денеска медиумските наводи дека е меѓу кандидатите за наследник на Роналд Куман на клупата на Барселона.

dobivaj vesti na viber

Каталонскиот клуб во средата му врачи отказ на холандскиот стратег по поразот од Рајо Ваљекано, а се шпекулира дека меѓу кандидатите за негов наследник е Артета, кој своевремено настапуваше за младинскиот тим на Барселона.

– Исклучително сум среќен во Арсенал и привилегиран сум што сум во овој клуб. Фокусиран сум на мојата работа. Многу нешта се случија таму (во Барселона) во изминатите години. Морате да ја надминете состојбата по заминувањето на Лионел Меси, кој долги години беше клучен играч, и знам дека за тоа е потребно време. Се надевам дека сè ќе заврши добро, изјави Артета за британската телевизија „Скај“.

Би можело да ве интересира

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Арсенал прв клуб во Премиер лигата кој добил 100 црвени картони

Катерина Павлова-Николовска

Кутињо на чекор до трансфер во Арсенал

А1он

Кулушевски во јануари се сели во Арсенал

А1он

Арсенал во серија од седум натпревари без пораз

ВИДЕО: Се кренаа и навивачите на Арсенал, бараат од газдата да го продаде клубот по фијаското со Суперлигата

Жарко Настоски