Артета по поразот од Виљареал: Имаме активен резултат пред реваншот

Од:

Тренерот на Арсенал, Микел Артета верува дека неговиот тим може да ја надополни негативата од еден гол по првиот полуфинален натпревар од Лигата на Европа со Виљареал (1:2).

– Не сакавме да загубиме, ама кога веќе сме поразени, тогаш ова е веројатно најдобриот резултат што би можеле да го добиеме. Мечот имаше две различни половини. Во второто полувреме се пронајдовме. Во првото полувреме имаше многу моменти кога не личевме на самите себе. Немаше доволно контрола. Немаше доволно закана и желба да се нападне противничкиот шеснаесетник. Сигурен сум дека имаме шанса да победиме во реваншот, изјави Артета во интервју за „БТ Спорт“.

Возвратниот меч е закажан за 6 мај во Лондон.

Би можело да ве интересира

Лига Европа: Лион, Вест Хем и Ајнтрахт Франкфурт први ја минаа групната фаза

Ана Ололовска

Наполи поразен од Спартак, Елмас го израмни рекордот за најбрз гол во Лига Европа

А1он

Де Лаурентис е подготвен да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Ана Ололовска

Формирани групите во Лигата на Европа

Ана Ололовска

Рашфорд: Нема да се предадеме, жалиме за трофејот

Ана Ололовска

Виљареал на пенали ја освои Лига Европа

Ана Ололовска