Артета: Одлуката за повлекување на Озил од составот е донесена исклучиво од фудбалски причини

Од:

Тренерот на Арсенал, Микел Артета ја коментираше одлуката за изземање на играчот за врска Месут Озил од составот за Лигата на шампионите за сезоната 2020/21.

– Одлуката за повлекување на Oзил од апликацијата е донесена исклучиво од фудбалски причини. Совеста ми е чиста, затоа што бев искрен со Месут. Имам многу високо ниво на комуникација со него, знаеме што да очекуваме едни од други. Тој имаше шанси како и сите други. Жал ми е што морав да повлечам тројца играчи од составот, но притоа се обидов да ги погледнам во очи. Мојата работа е да ги натерам играчите да ги покажат своите најдобри квалитети. Сега чувствувам дека не успеав во овој поглед, бидејќи сакам Месут да игра во неговата најдобра форма во тимот, рече Артета за „Скај Спорт“

Претходно, 32-годишниот Германец објави писмо во кое упати обвинувања кон клубот и изрази разочараност што е избришан од тимот за дуелите во Лигата на шампионите.

Би можело да ве интересира

Ливерпул со нов клупски рекорд, нема пораз на домашен терен 64 последователни натпревари

Ана Ололовска

Ливерпул лесно се справи со Лестер и се искачи на второто место во Премиер лигата

Ана Ололовска

Клоп: Невозможно е да се освојат 100 бода оваа сезона, дури и 87 е нешто далечно

Ана Ололовска

„Сан“: Сити ќе се обиде да го ангажира Меси во јануари

Ана Ололовска

Гомез верува дека ќе се врати посилен по повредата на коленото

Ана Ололовска

Евертон заинтересиран за Иско

Ана Ололовска