Арсенал во јануари ја прочистува соблекувалната

Од:

Тренерот на Арсенал, Микел Артета, обелодени денеска дека приоритет на клубот во претстојниот зимски преоден рок ќе биде да се ослободи од вишокот фудбалери.

– На некои позиции во тимот имаме премногу играчи. Некои од нив ќе бидат позајмени, а некои ќе заминат за постојано. Тоа е нашиот приоритет. Дури тогаш ќе имаме увид на кои места во екипата ќе ни бидат потребни засилувања, изјави Артета на конференцијата за новинари пред утрешното гостување кај Вест Бромвич Албион.

Договорот на најскапо платениот фудбалер на лондонскиот премиерлигаш Месут Озил истекува идното лето, а според британските медиуми, пред заминување од клубот се и Шкодран Мустафи и Сеад Колашинац.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Премиер-лигата не памети вакво нешто, ќе се истепаа Клоп и Артета

Катерина Павлова-Николовска

Зидан им кажа на шефовите на Манчестер јунајтед дека не е подготвен да работи во Премиер лигата

А1он

Салах играч на месецот во Премиер лигата

А1он

Неколку премиерлигаши заинтересирани за услугите на Азар, Реал е подготвен да го пушти Белгиецот

А1он

Артета: Среќен сум во Арсенал

А1он

Арсенал во серија од седум натпревари без пораз