Арсенал прв клуб во Премиер лигата кој добил 100 црвени картони

Од:

Дефанзивецот на Арсенал, Габриел Магаљес е исклучен на денешниот натпревар од Премиер лигата против Манчестер сити. Бразилецот доби втор црвен картон (втор жолт) во 59. минута од играта.

dobivaj vesti na viber

Арсенал е првиот клуб во историјата кој добил 100 црвени картони во Англиското фудбалско првенство.

Во исто време, Габриел стана вториот играч на Топџиите отстранет на 1 јануари. Во 1997 година, тоа веќе се случи со напаѓачот Џон Хартсон на натпреварот против Мидлсброу (2:0).

Средбата Арсенал Манчестер сити заврши со победа на гостите со 2:1. Головите за „граѓаните“ ги постигнаа Марез и Родри, погодокот за Арсенал е дело на Сака.

Манчестер сити по 21. коло е лидер во Премиер лигата со 53 бодови, Арсенал е 4-ти со 35 бода од 20 натпревари.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он