Арсенал го победи Њукасл

Од:

Фудбалерите на “Арсенал” ја слават втората победа во 2020 година.

Низата од три порази ја прекинаа попладнево на „Емирати“ со триумф над “Њукасл” со 4:0 и со новите три освоена бода се доближија до позициите на табелата кои водат во Европа за наредната натпреварувачка сезона.

Но, воведните 45 минути не навестуваа таков крај во дуелот меѓу “Арсенал” и “Њукасл”. Голови немаше, па многумина на трибините се подготуваа во паузата за уште една претстава без хепиенд од нивните миленици.

Меѓутоа продолжението предизвика „експлозија“ од воодушевување во гледалиштето.

Обамејанг и Пепе во само три минути ги натераа гостите двапати да тргнат од центарот на теренот за убедливи 2:0 за “Арсенал” по 57 минути игра.

Предноста беше удвоена во финишот со погодоците на Езил во 90’ и на Лакзает во петтата од судиското надополнување за конечни 4:0 на „Емирати“ во Лондон.

Во првиот денешен дуел во Премиер лигата, “Тотенхем” со голот на Сон во самиата завршница, ја совлада “Астон Вила” со 3:2.

Би можело да ве интересира

Почина поранешниот англиски фудбалер Џими Гривс

Ана Ололовска

Гвардиола сака во Сити да го донесе Филипс од Лидс

Ана Ололовска

Ливерпул планира да го продолжи договорот со Мане до 2025 година

Ана Ололовска

Салах сака да добива 500.000 фунти неделно во Ливерпул според новиот договор

Ана Ололовска

Бурен финиш на летниот преоден рок

Ана Ололовска

Премиерлигашките екипи летово потрошија 1.1 милијарда фунти на трансфери

Ана Ололовска