Аргентина и Велика Британија со „вајлд карта“ за новиот формат на „Дејвис купот“

Од:

Аргентина и Велика Британија добија „вајлд карта“ за учество во финалниот турнир за „Дејвис купот“ во 2019 година.

Новиот формат на неформалното светско тимско првенство во тенис влегува во сила од следната сезона, а во него ќе бидат вклучени 18 тима кои ќе играат во шема со директни елиминации во рок од една недела во ноември.

Останатите сигурни учесници се полуфиналистите од оваа кампања Хрватска, Франција, Шпанија и САД.

Другите 12 екипи ќе бидат определени по квалификациите во февруари.

Велика Британија ја освои титулата во „Дејвис Купот“ во 2015 година, а Аргентина триумфираше со трофејот година подоцна.

Би можело да ве интересира

Хрватските тенисери се пласираа на финалниот турнир во Дејвис купот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шпанија го освои Дејвис купот

Ана Ололовска

Ѓоковиќ го тешеше Троицки по поразот во Дејвис купот

Русија ја елиминираше Србија во Дејвис купот

Канада ја елиминираше Австралија и се пласираше во полуфиналето за „Дејвис купот“

Ана Ололовска

Германија победи во најдолгиот тај-брејк во историјата на Дејвис купот

Ана Ололовска