Аргентина прва од Јужна Америка се пласира на СП во Бразил

Од:

Репрезентацијата на Аргетина е првата од Јужноамериканските квалификации што обезбеди пласман на Светското првенство во Бразил идната година.

На ноќеска одиграниот натпревар Аргентина како гостин го победи Парагвај со 5:2 и со тоа на две кола до крајот на натпреварите обезбеди доволен број бодови за учество на Мундијалот.

Постигнати резултати на другите натпревари:

Боливија – Еквадор 1:1,
Уругвај – Колумбија 2:0,
Венецуела – Перу 3:2.

Табела: Аргентина 29 бодови (14 натпревари), Колумбија 26 (14), Чиле 24 (14), Еквадор 22 (14), Уругвај 22 (14), Венецуела 19 (15), Перу 14 (14), Боливија 11 (15) и Парагвај 11 (14).

Директен пласман на СП ќе обезбедат четирите првопласирани репрезентации.

Би можело да ве интересира

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Повеќе од 12 европски тимови сакаат да ја напуштат ФИФА поради плановите за Светското првенство на две години

Ана Ололовска

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Ана Ололовска

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Роналдо со рекорден, десетти хет-трик во репрезентативниот дрес

Ана Ололовска

ВИДЕО: Натпреварот Албанија – Полска беше прекинат 20 минути, домашните навивачи фрлаа шишиња кон Полјаците

Ана Ололовска

Leave a Comment

seven − 2 =