Аргентина побара запис од разговорот на судијата и видео асистентот во натпреварот со Бразил

Од:

Фудбалската асоцијација на Аргентина побарала од јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ) аудиозаписи од разговорот на главниот судија во полуфиналето на Копа Америка против Бразил – Роди Самбрано, со видео асистентот. Ова го објави „Глобо Еспорте“.

Како што е познато, од Аргентина беа незадоволни од судењето на Еквадорецот кој, според нив, не досудил два пенали за нивниот тим. Во овој натпревар „гаучосите“ загубија со 0: 2 и испаднаа од турнирот на чекор од финалето.

Наводно, од КОНМЕБОЛ објавиле дека Самбрано имал проблем со комуникацијата со својот видео асистент Леодан Гонзалес (Уругвај) пред натпреварот, но по првиот судиски сигнал проблемот бил решен.

Бразилскиот медиум пишува дека проблемите во комуникацијата биле последица од дејствија на службите за безбедност на претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, кој бил на стадионот.

Познатиот италијански новинар, Танкреди Палмери пак откри дека дознал дека видео асистентот Гонзалес го советувал Самбрано да се обрати кон ВАР и да ги преиспита ситуациите токму во овие моменти, за кои од Аргентина сметаат дека требало да се свири пенал во нивна полза.

Според информациите, по натпреварот Гонзалес изјавил на очевидец дека и во двата случаи му рекол на Самбрано дека треба да досуди пенал, но Еквадорецот одбил да гледа видео повторувања.

Би можело да ве интересира

Бразил ја освои Копа Америка

Ана Ололовска

КОНМЕБОЛ со одговор до Меси

Аргентина трета на Копа Америка, Меси одби да го земе медалот

Татјана Ташкова

Гласини за оставка на Тите пред финалето на Копа Америка го потресе Бразил

Ана Ололовска

Копа Америка ќе има нов шампион!

Ана Ололовска

Скалони и Меси остануваат во репрезентацијата и покрај поразот од Бразил

Ана Ололовска