Ангеловски: Ривалите неатрактивни, но квалитетни, наша цел – прво место

Од:

Неатрактивни, но квалитетни ривали е првичниот коментар на селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по ждрепката на групите за новото издание на Лигата на нации во Амстердам.

– Досега многупати покажавме дека можеме рамноправно да се носиме со сите репрезентации. Овој пат добивме неатрактивни ривали, но тоа не значи дека не поседуваат квалитет. Сигурно го имаат. Наша цел и во новата сезона на Лигата на нации останува првото место, рече Ангеловски.

Во сезоната 2020/21 на Лигата на Нации нашата репрезентација ќе игра во втората група на Лигата Ц заедно со Грузија, Естонија и Ерменија.

Меѓутоа, новата сезона во Лигата на нации е во втор план. Приоритет во моментот е финишот од претходното издание. Завршницата е кон крајот на овој месец со плејоф дуелите за пласман на Европското првенство ова лето. Македонската репрезентација на 26 март ќе го дочека Косово во Скопје, а пет дена подоцна, во финалето, ќе гостува кај победничката селекција од второто полуфинале меѓу Грузија и Белорусија.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Протест на сексуалните работнички во Амстердам: Не можеме да заработиме доволно со скратено работно време

Миовски донесе победа за Македонија против Фарски Острови

Катерина Павлова-Николовска

Македонија ја победи Малта со 2:1

Ана Ололовска

В четврток стартуваат квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска

ВИДЕО: Фудбалските репрезентативци ја почнуваат операцијата „ЕВРО 2024“

Чурлинов: Можеме да направиме голема работа во квалификациите за ЕУРО2024

Ана Ололовска