Ангеловски: Респект за Полска и Австрија, но во Скопје паѓале и поголеми репрезентации

Од:

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски е задоволен од досегашниот тек на подготовките за престојните квалификациски дуели со Полска и Австрија.

Сите повикани фудбалери, вклучувајќи ги Алиоски, Трајковски, Несторовски и Велковски кои имаа одредени проблеми со повреди, ќе тренираат максимално и ќе се се борат за место во тимот.

– Многупати досега сум потенцирал дека е задоволство да се работи со вакви фудбалери. Крај на сезона е, неколкумина повредени, сите на работ на исцеденост и дадоа сѐ за да бидат подготвени за Македонија. Тоа само покажува за какви фудбалери се работи. Тоа ја покажува љубовта кон дресот и кон Македонија. Целта ја остваривме за првиот дел од подготовките. Тие што имаа повреди ги ставивме на максимум и сега комплетирани може сите да тренираме. Со сиот респект кон Полска и кон Австрија, но во Скопје паѓале и поголеми репрезентации, изјави Ангеловски.

„Црвено-жолтите“ в петок (7 јуни) играат со Полска, три дена подоцна се среќаваат со Австрија. Двете средби ќе се одиграат на Националната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

„Рударите“ го наполнија Осогово, три големи бодови за Беласица

Ана Ололовска

Александар Влахо веќе не е тренер на ФК Работнички

Ана Ололовска

Адеми во трка со времето, шансите да игра против Шахтар се 50:50

Ана Ололовска

Реми на дербито во Ѓорче, кикс на Работнички

Ана Ололовска

Руфати: Казахстан не е наивна репрезентација

Ана Ололовска

Полска пресилна за македонската репрезентација

Ана Ололовска