Ангеловски пред мечот со Австрија: Немам намера да отстапам од нашиот стил на игра

Од:

Селекторот на фудбалската репрезентација на Северна Македонија, Игор Ангеловски на прес-конференцијата пред утрешниот натпревар против Австрија од квалификациите за ЕП 2020 информираше дека Елиф Елмас поради повреда на зглобот на ногата е неизвесен за мечот против Австрија.

Тој додаде дека сите други се во комбинација и конкурираат за место во тимот на утрешниот дуел на Националната арена „Тодор Проески“ и дека тимот ќе освои бодови против силниот проитвник.

– Мора да настојуваме да бидеме на висината на задачата. Ние во континуитет играме добро, тоа не беше само со Полска, туку и со Словенија и Летонија. За жал тоа не ни донесе резултат, но се надевам дека со Австрија ќе дојдеме до бодови. Немам намера да отстапам од нашиот стил на игра и понатаму. Австрија си има свои квалитети, имавме можност да го изанализираме нивниот натпревар со Словенија во кој славеа. Имаат индивидуални квалитети, но и како тим се доста добри. Се работи за крај на сезона, но мислам дека ќе останат во својот бундеслигашки стил и се потпираат на дуел-игра и трчање, изјави Ангеловски.

Дуелот во Скопје утре почнува од 20,45 часот.

Би можело да ве интересира

Полска пресилна за македонската репрезентација

Ана Ололовска

Адеми го пропушта натпреварот со Полска

Тричковски поради повреда ја пропушта Полска

Оптимизам во репрезентацијата пред дуелот со Полска

„Црвено-жолтите“ почнаа со подготовки за Полска, Адеми не тренира

Ангеловски: Одиме во Полска да освоиме бодови