Ангеловски го објави списокот на фудбалери за почетокот на квалификациите за СП 2022

Од:

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски денес го објави списокот на фудбалери за претстојните три натпревари: против Романија (25 март, Букурешт), Лихтенштајн (28 март, Скопје) и Германија (31 март, Дуизбург) од квалификациите за Светското првенство 2022.

На списокот на Ангеловски се наоѓаат 26 фудбалери.

Голмани: Столе Димитриевски (Рајо Ваљекано, Шпанија), Дамјан Шишковски (Докса, Кипар), Мартин Богатинов (Етникос Ахна, Кипар), Ристе Јанков (Работнички);

Одбрана: Стефан Ристовски (Динамо Загреб, Хрватска), Висар Муслиу (Фехервар, Унгарија), Егзон Бејтулаи (Шкендија), Кире Ристевски (Ујпешт, Унгарија), Дарко Велковски (Риека, Хрватска), Езѓан Алиоски (Лидс Јунајтед, Англија), Ѓоко Зајков (Шарлроа, Белгија);

Среден ред: Енис Барди (Леванте, Шпанија), Аријан Адеми (Динамо Загреб, Хрватска), Бобан Николов (Лече, Италија), Стефан Спировски (АЕК Ларнака, Кипар), Елиф Елмас (Наполи, Италија), Тихомир Костадинов (Ружомберок, Словачка), Даниел Аврамовски (Кајзериспор, Турција), Марјан Радески (Академија Пандев), Ферхан Хасани (Партизани, Албанија);

Напад: Горан Пандев (Џенова, Италија), Иван Тричковски (АЕК Ларнака, Кипар), Илија Несторовски (Удинезе, Италија), Александар Трајковски (Мајорка, Шпанија), Крсте Велкоски (Сараево, БиХ), Влатко Стојановски (Шамбли, Франција);

Подготовките за почетокот на квалификациите за Светското првенство, македонската репрезентација ги започнува на 22 март во Скопје.

Би можело да ве интересира

Тренчовски продолжува во кувајтскиот шампион Ал-Араби

Ана Ололовска

Репрезентативецот Трајковски го облече дресот на Алборг

Ана Ололовска

Пенал по само пет секунди во африканските квалификации за СП 2022, најбрз во историјата

Ана Ололовска

Македонските млади фудбалери одиграа нерешено со српската репрезентација

А1он

Франција ја продолжи низата без победа, Данска со максимален ефект во мундијалските квалификации

Ана Ололовска

Албанскиот репрезентативец Гури ја засили Шкендија

Ана Ололовска