Ангеловски: Добивме релативно израмнета група

Од:

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски по денешната жрепка за квалификациите за Европското првенство 2020 година ги искажа своите видувања за шансите на „црвено-жолтите“.

Македонија е во групата Г заедно со Полска, Австрија, Израел, Словенија и Летонија.

– Добивме група во која се наоѓаат релативно израмнети репрезентации. Македонија влегува со нескриени амбиции, а притоа респектирајќи ги сите противници. Не стравуваме од никого и може да се спротивставиме на сите противници, само сплотено, тимски и со огромна поддршка од јавноста. Ние ќе одиме од натпревар во натпревар и се надевам дека ќе стигнеме до крајната цел, а тоа е пласман на Европското првенство, изјави Ангеловски.

Натпреварите ќе се играат во периодот помеѓу март и ноември 2019 година. Првопласираните две репрезентации ќе обезбедат пласман на ЕУРО 2020.

Би можело да ве интересира

Вардар со три гола во второто полувреме до победа над Струга

Тричковски го продолжи договорот со АЕК Ларнака

Косово на Англија и го даде најбрзиот гол во последните 26 години

Ана Ололовска

Ангеловски: Ќе дадеме се од себе да ја постигнеме целта

Ана Ололовска

Пандев: Ни престојат одлучувачки дуели со Словенија и со Полска

Ана Ололовска

Пандев и Барди донесоа победа на Северна Македонија во Рига

Ана Ололовска