Андреску е последната фаворитка која загуби во првото коло на Вимблдон

Од:

Французинката Ализ Корнет денес во првото коло на Вимблдон го победи седмиот женски рекет на светот Бјанка Андреску – 6:2, 6:1.

Корнет, која ја совлада Андреску пред две недели во Берлин, победи Топ 10 тенисерка по 22-ри пат во својата кариера, а има вкупно 51 пораз против најдобрите тенисерки.

Андреску стана трета топ 10 тенисерка по Петра Квитова и Серена Вилијамс, елиминирана уште во првото коло на Грен слемот во Лондон.

Би можело да ве интересира

Федерер: Во иднина ќе се појави играч кој ќе освои повеќе од 20 Грен слема

А1он

Мареј: Сакам да играм што е можно почесто до крајот на годината

Ана Ололовска

Мареј доби вајлд-карта за турнирот во Сан Диего

Ана Ололовска

Завршницата во женскиот тенис ќе се игра во Гвадалахара

А1он

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска

Дел Потро очекува скоро враќање на тенисот

Ана Ололовска