Американската национална безбедност го одби барањето на Ѓоковиќ да влезе во земјата, сега се е во рацете на Џо Бајден

Од:

Иако бројните ограничувања кои беа на сила за време на пандемијата на коронавирус сега се долго зад нас во Европа, во САД сè уште се плашат од овој вирус и ги задржуваат ограничувањата. Така, доколку не сте вакцинирани со најновата доза од вакцината, нема да можете да влезе во земјата, а тоа повторно на своја кожа го чувствува Новак Ѓоковиќ.

Се поизвесно е дека српскиот тенисер ќе ги пропушти турнирите во Индијан Велс и Мајами, иако испратил барање до властите во Соединетите Американски Држави да му дозволат влез во земјата.

Сепак, барањето е одбиено. Катастрофалната одлука на американската државна безбедност на својот профил ја пренесе сенаторот од Флорида, Рик Скот, кој откри дека Новак нема да може да влезе во САД. Затоа, му останува само една опција, а тоа е да биде помилуван од американскиот претседател Џо Бајден, а по негова интервенција одлуката ќе биде поништена.

Во САД веќе има огромен притисок врз властите поради споменатиот случај. Се огласија бројни тенисери и тенисери, а овојпат поддршката ја дадоа Тениската федерација на САД, како и УС Опен, кои сметаат дека се освен учеството на Ѓоковиќ би било нефер однос кон најдобрите во светот.

Есенскиот настап на УС Опен, за среќа, не е доведен во прашање, бидејќи Американците конечно решија да ги укинат сите ограничувања почнувајќи од мај. Оттогаш нема да има повеќе пречки за влез во Соединетите Американски Држави, но очигледно е дека тоа е сепак најголемиот проблем во моментов.

Би можело да ве интересира

Алкараз е опседнат со Ѓоковиќ: Мислам за тоа на секој тренинг“

Надал: Немам доволно големо его за да кријам – Ѓоковиќ е најдобар во историјата

Надал без коментар кој е поуспешен: Ѓоковиќ ќе беше ифрустриран ако не го оствареше тој рекорд

Предраг Петровиќ

Угледниот шпански весник тврди: Ова се 14 причини зошто Новак е најдобар на сите времиња

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ го совлада Медведев и ја освои 24 Грен слем титула

Банката на британскиот политичар му ја затвори сметката, една од причините и пријателството со Новак Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ