Алвеш го собори рекордот на Барселона, играјќи во Ла Лига со 38 години и 247 дена

Од:

Бразилецот Дани Алвеш постави нов рекорд во Барселона. Тој се најде во почетниот состав на Каталонците на вечерашниот дуел со Гранада и со 38 години и 247 дена стана најстариот играч кој настапувал за каталонскиот гигант во шпанското фудбалско првенство.

dobivaj vesti na viber

Барселона води со 1:0, а токму Алвеш беше асистент при постигнување на голот на Де Јонг во 57.минута.

Овој натпревар е во рамките на 20. коло од Ла Лига.

Бразилецот го надмина голманот Хозе Пинто, кој за Барселона играше со 38 години и 190 дена, на 17 мај 2014 година против Атлетико Мадрид.

Би можело да ве интересира

Спотифај нов спонзор на Барселона – тригодишен договор вреден 280 милиони евра

Катерина Павлова-Николовска

Барса во „бурен“ меч го доби Атлетико за да гo помине на табелата

Ана Ололовска

Браис Мендез два пати го совлада Димитриевски – Селта го победи Рајо Ваљекано

Ана Ололовска

Пресврт победи за Мајорка и Елче

Ана Ололовска

Лапорта призна дека е бесен што Дембеле не замина во јануари

А1он

Чави по поразот од Реал: Вознемирен сум, игравме добро, заслуживме повеќе

Ана Ололовска