Алкараз и Синер во полуфиналето на Индијан Велс

Од:

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во полуфиналето на Индијан Велс откако во четвртфиналето го победи Феликс Огер-Алиасиме со 2:0 во сетови (6:4, 6:4).

Во второто четвртфинале Италијанецот Јаник Синер го победи американскиот тенисер Тејлор Фриц со 2:1 во сетови (6:4, 4:6, 6:4).

По мечот со Аугер-Алиасим, Алкараз изјави дека се уште учи од Ѓоковиќ и Надал како да се опорави од повредите.

„Од Ѓоковиќ и Надал учам како да се вратам во форма по повредите. И по вакви маки имаат најголем процент на победи. Затоа гледам на нив кога сум повреден. Кога по долга пауза во Буенос Аирес го освоив првиот турнир на кој играв, бев изненаден. Сега сфатив дека можам да го направам тоа и не ме чуди како играм овде. Јаник е одличен батсмен, има одлични шутеви. Ги сакам таквите натпревари, отсекогаш сум уживал да играм против него, бидејќи тој го вади најдоброто од мене. Разликата меѓу нас е што јас се движам побрзо, а тој побрзо удира“, изјави Алкараз, јави Танјуг.

Мастерсот во Индијан Велс се игра за награден фонд од 8,8 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Голем скандал во тенисoт: Играчи продавале гем за 400 евра, меч за 2.000 евра

Предраг Петровиќ

Ѓоковиќ остана без првото место: Алкараз го симна од врвот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Сега немаш ништо да ми кажеш? Вавринка остана зачуден: молам?

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Медведев се „расплака“ по победата во Дубаи

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Казахстанец ја шокираше тениската јавност: Скрши три рекети за 20 секунди

Предраг Петровиќ

Енди Мареј награден откако ги донираше сите пари кои ги заработи за децата во Украина

Горан Наумовски