Алисон ја освои „Златната ракавица“ во дебитантската сезона во Англија

Од:

Голманот на Ливерпул, Алисон ја освои „Златната ракавица“ во англиското првенство за сезоната 2018/19. Бразилецот имаше најмногу суви натпревари – 21.

Алисон се пресели во Ливерпул пред почетокот на сезоната од Рома.

Ливерпул освои 97 боа во првенството на Англија, а двајца од неговите фудбалери одеднаш – Садио Мане и Мохамед Салах ја делеа титулата најдобар стрелец (22 гола) со Пјер-Емерик Обамејанг од Арсенал.

Сепак, Манчестер сити стана шампион, кој на крајот беше поуспешен од тимот на Јирген Клоп за само еден бод.

Би можело да ве интересира

Шмајхел: Де Хеа потпиша нов договор, ќе градиме околу него

Јунајтед понудил 82 милиони фунти за Кулибали во последните денови од трансфер прозорецот

Роџерс: Лампард е вистинскиот човек за Челзи

(ВИДЕО) Гвардиола: Тотенхем се вториот најдобар тим во Европа, имам високо мислење за Почетино

Татјана Ташкова

Почетино пред мечот со Сити: Уште една можност да се соочам со еден од најдобрите менаџери во светот

Никој не го сака Алексис Санчез заради високата плата