Алиоски: Издржавме се, победивме репрезентација со голема фудбалска историја

Од:

Македонија оствари фантастичен триумф против Германија славејќи во Дуисбург со 1-2 против најголемиот фаворит во групата. Горан Пандев и Елиф Елмас ги постигнаа головите за нашиот национален тим, а Езгјан Алиоски во изјава за германскиот „РТЛ“ посочи дека ова е најголемата победа на Македонија во историјата.

„Победивме голема репрезентација, со голема фудбалска историја, со европски и светски титули и среќни сме. Издржавме се, беше ова многу тежок натпревар, но ние се подготвувавме за такво искушение. Одиме натаму во овие квалификации, сега Македонија се надева и за многу повеќе“, изјави Езгјан Алиоски.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: УЕФА ја претстави химната на Европското првенство

Жарко Настоски

Тотенхем им се оддолжува на навивачите за авантурата „Суперлига“, им даде место во управниот одбор на клубот

Жарко Настоски

Верати најверојатно ќе го пропушти Европското првенство

Жарко Настоски

Манчестер сити го елиминира ПСЖ, „Граѓаните“ ќе го играат првото финале во Лигата на шампионите

Жарко Настоски

Лапорта: Ни требаат четири победи за титулата, верувам во тимот

Жарко Настоски

Фудбалската федерација на Англија ќе истражува како дошло до создавањето на Суперлигата

Жарко Настоски