Алегри се врати на клупата на Јувентус

Од:

Италијанскиот фудбалски стратег Масимилијано Алегри се врати на клупата од која беше отстранет пред две години, потпишувајќи според медиумските извештаи четиригодишен договор со екипата на Јувентус, вреден девет милиони евра по сезона.

Алегри со Јувентус освои пет последователни шампионски титули во Италија и два пати го донесе тимот во финалето на Лигата на шампиони, но тоа не го спаси од отказ во 2019 година.

Ниту неговите наследници не останаа долго во Јувентус. Маурицио Сари беше отпуштен по една година од назначувањето, а идентична судбина на клупата на „старата дама“ доживеа и Андреа Пирло, под чие водство Јувентус ги освои италијанскиот Куп и Суперкуп, и избори пласман идната сезона во Лигата на шампиони, благодарение на киксот на домашен терен на Наполи во последното коло во Серија А.

Би можело да ве интересира

Буфон: Следува Мундијалот 2022, сонувам, но Манчини тешко дека ќе ми се јави

Ана Ололовска

ВИДЕО: Мурињо користи дронови и голем екран на тренинзите на Ромa

Ана Ололовска

Роналдо останува во Јувентус, ќе игра за „Старата дама“ до крајот на договорот

Жарко Настоски

Рома извојува победа со двоцифрена разлика на првиот натпревар под водство на Мурињо

Ана Ололовска

Милан одби да го продаде Тео Eрнандез на ПСЖ за 40 милиони евра

Ана Ололовска

Рибери: Очекував поголема почит од Фиорентина

Ана Ололовска