Алегри сакал да се ослободи од пет играчи на Јувентус

Од:

Поранешниот тренер на Јувентус, Масимилијано Алегри побарал од раководството големо реновирање на тимот за следната сезона, соопшти „Тутоспорт“. 51-годишниот тренер сакал во текот на летото да се раздели со петмина фудбалери и лично да им најде заменици на овие позиции.

Алегри не ги сакал во тимот следните фудбалери – Марио Манџукиќ, Даглас Коста, Пауло Дибала, Жоао Кансело и Алекс Сандро.

Италијанецот го предводеше Јувентус од летото 2014 година. Под негово раководство тимот освои 11 трофеи – петпати домашното првенство, четири пати Купот на Италија и два пати Суперкупот на земјата.

Би можело да ве интересира

Прва победа за Рома сезонава, деби гол за Микитаријан

Ана Ололовска

Интер на чело во Италија, деби за Санчез

Ана Ололовска

Игуаин објасни зoшто го смени бројот на дресот

Ана Ололовска

Роналдо, Де Лихт и Лукаку се најплатени фудбалери во Италија

Ана Ололовска

Анчелоти го претпочитал Љоренте пред Икарди

Конте е најскап тренер во Серија „А“