Ајановски 11-ти на полумаратонот во Загреб

Од:

Македонскиот атлетичар Кокан Ајановски го освои 11. место на полумартонската трка што денеска се одржа во рамките на 22-то издание на Загребскиот маратон.

Ајановски патеката ја истрча за 1 час 13 минути и 4 секунди и за 42 секунди имаше послабо време од неговиот личен рекорд (1:12.22) поставен на Балканското првенство во полумартон во Орадеа, Романија.

Членот на АК „Работнички“ Ајановски следниот настап ќе го има на 27 октомври на маратонот во Љубљана.

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Ана Ололовска

Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Ана Ололовска

Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Жарко Настоски

Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Ана Ололовска

Leave a Comment

fourteen + four =