Агентот на Озил до Артета: Или зборувај ја вистината или молчи

Од:

Еркут Согут, агентот на Месут Озил, го критикуваше тренерот на Арсенал, Микел Артета, за коментарите околу невклуувањето Германецот не е вклучен во составот на премиерлигашот.

– Навивачите на Арсенал заслужуваат искрено објаснување, а не зборовите на Артета за тоа што не успеа. Не успеа да биде искрен, отворен, не успеа со почит да се однесува кон оние што имаат важечки договор, кои отсекогаш биле верни.

Секој знае дека Артета се однесува неправедно кон Озил. Тој не му даде можност да се докаже оваа сезона. Ако играчот сепак има договор, тој треба да може да остане и да се бори за своето место. На Месут не му беше дадена таква можност.

Секој вели дека Месут тренира добро. Ова Пер Мертезакер го изјави јавно. Зборував со најмалку петмина соиграчи на Озил кои рекоа дека тренира добро. Тие велат дека Месут е еден од најдобрите и не им е јасно зошто го нема во апликацијата.

Значи, не станува збор за обука. Ако не станува збор за она што се случува на теренот, кои се фудбалските причини? Ако зборувате, тогаш зборувајте ја вистината што ја заслужуваат навивачите на Арсенал, инаку подобро е само да молчите, му порача Согут на тренерот на „топчиите“.

Пред неколку дена Артета се изјасни дека нема да смета на Озил поради слаба форма.

Би можело да ве интересира

Артета восхитен од физичката подготовка на Обамејанг

А1он

Озил се налути откако не го вклучија во составот на Арсенал за Премиер лигата

Жарко Настоски

Арсенал му исплати на Озил бонус за лојалност од осум милиони фунти

Жарко Настоски

Озил е херој во Арсенал, ќе ја плаќа платата на отпуштената маскота

Жарко Настоски

Артета: Мотивирани сме да победиме

А1он

Артета: Верувам дека Обамејанг нема да си оди по финалето на ФА купот

Жарко Настоски