АБА2: МЗТ Скопје Аеродром го порази Пелистер во „македонското дерби“

Од:

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром триумфираа попладнево во „македонското дерби“ против Пелистер со 80-64 (51-38) во АБА 2 лигата и ја запишаа втората победа во третиот натпревар во новата сезона.

dobivaj vesti na viber

Пелистер подобро го отвори натпреварот и поведе со 26-18 по првата четвртина, но актуелниот македонски шампион брзо ги среди своите редови и веќе на полувреме имаше висока предност од 13 кошеви.

На стартот на четврта четвртина МЗТ Скопје поводе со уште повисоки 71-54 и рутински го проведе натпреварот до самиот крај.

Во отсуство на повредениот Мекиќ, најефикасен во редовите на МЗТ Скопје беше Црногорецот Милошевиќ со 29 поени.

Следен противник на МЗТ Скопје ќе биде домаќинот на вториот „балон“ сезонава во регионалната лига Осиек, в петок, додека истиот ден Пелистер ќе игра против Војводина.

Би можело да ве интересира

Војдан Стојановски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Одложен четвртиот балон од АБА 2 лигата

Пелистер убедлив на дербито со МЗТ Скопје

А1он

АБА 2: МЗТ Скопје Аеродром и Пелистер го дознаа распоредот за јануарскиот „балон“

А1он

Првата машка кошаркарска лига продолжува утре со четири натпревари

А1он