АБА нема да продолжи, МЗТ Скопје останува во АБА 2

Од:

Регионалното кошаркарско натпреварување АБА лигата која во мерт беше прекината поради пандемијата на коронавирус нема да продолжи.

Оваа одлука е речиси сигурна, а останува само да се официјализира. Првенството завршува без прогласување шампион и без испаѓање.

Крај на сезоната е и во АБА 2 лигата каде се натпреваруваше македонскиот шампион МЗТ Скопје Аеродром. „Штрковите“ пред почетокот на плејофот беа на третотот место, а тоа значи дека и догодина ќе играат во АБА 2, бидејќи во најквалитетното друштво одат двете првопласирани екипи Борац Чачак и Сплит.

Би можело да ве интересира

МЗТ Скопје побара итно свикување Собрание на АБА за прием во елитата

Ана Ололовска

Лука Савичевиќ нов играч на МЗТ Скопје

Ана Ололовска

МЗТ потпиша со Американецот Тодрик Гочер, бек-шутер кој доаѓа од Бешикташ

А1он

Американец од Бешикташ го комплетира ростерот на МЗТ Скопје за новата сезона

Ана Ололовска

МЗТ потпиша со Американецот Гравет

Ана Ололовска

Одложен стартот на сезоната во АБА-лигата

Ана Ололовска