АБА-2: МЗТ поуспешен од Широки

Од:

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром запишаа победа со 83-71 (41-31) против тимот на Широки во меч од 8. коло од АБА-2 лигата.

dobivaj vesti na viber

За триумфот беа заслужни 14 постигнати тројки какои доминацијата во скок-играта (37-26). Македонскиот шампион полека ја градеше предноста, имаше предност во секој од деловите и на крајот заслужено победи со +12.

Тоа беше петти триумф по ред на нашиот тим на паркетот во „Јане Сандански“, откако сега се на второто место на табелата со биланс од 6-2, со победа помалку од лидерот Борац Чачак.

Џабари Хиндс беше најефикасен за „сино-белите“ со 17 поени и шест асистенции, додека зад него беа Стојановски и Андреј Магдевски со по 13 поени на кои додадоа пет скока односно шест асистенции.

За една недела, МЗТ ќе го одигра следниот дуел во АБА-2 лигата и тоа на гостински терен против српскиот претставник Динамик.

Би можело да ве интересира

НЛБ Групација и АБА Лига ј.т.д. – Заедно пишуваме ново регионално поглавје во кошарката

Ана Ололовска

Трет пораз на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Дебитантска победа на Пелистер во АБА 2 лигата

А1он

Одредени Ковид протоколите за новата сезона во АБА 2 лигата

А1он

АБА-2: МЗТ со победа над Спарс ја заврши 2019 година

МЗТ запиша гостинска победа против Слобода