80-годишен Јапонец – најстариот човек кој го освои Монт Еверест

Од:

Осумдесетгодишниот Јапонец стана најстар човек кој успеа да се искачи на највисокиот врв на светот, Монт Еверест.

Јуичиро Миура и неговата група, по четири години успеа да го надмине својот претходен рекорд.

navesh-chitr

Но, според „Франс прес“ Миура можеби нема долго да ја држи оваа титула, бидејќи Мин Бахадур Шечан, некогашниот рекоред кој на 20-ти јуни полни 82 години, планира повторно да го освои врвот.

-Се чуствувам како најсреќна личност на светот. Никогаш не бев поисцпрен, но се уште можам ова да го правам. Ги гледам Хималаите долу и прекрасни се- истакна Муира.

Неговата сопруга Томоко (80) кратко му порача побргу да дојде долу.

-Не знам дали сум среќна или не што имаат сопруг со толку соништа.

– Тој е личност што прави се што ќе посака, без оглед што мислат другите-нагласи таа.

Ова на Миура му е трето освојување на 8.848 метри високиот врв.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

Спортски качувачи се натпреваруваа по карпата на Демиркаписка клисура

Ана Ололовска

Двајца тетовски алпинисти го освоија Арарат, највисокиот врв во Турција

Жарко Настоски

Натпревар во качување карпи на Демиркаписка клисура

Драган Поповски

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

Татјана Ташкова

Leave a Comment

four × 1 =