Свет

Германија ќе го затвори својот воздушен простор за руски летови

А1он
Германските власти соопштија дека државата се подготвува да го затвори својот воздушен простор за руски авиони. Министерот за транспорт Фолкер Висинг ја поддржува таквата мерка
Свет

Швајцарски весник: Зеленски побарал посредништво од Швајцарија

А1он
Угледен швајцарски весник објави дека украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска побарал од својот швајцарски колега да дејствува како неутрален посредник меѓу Украина и Русија и
Свет

Мишел: ЕУ ќе ја олесни испораката на воена помош за Украина

А1он
Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел вечерва најави дека ЕУ ќе и помогне на Украина и во одбраната. „Ќе ја олесниме испораката на воена помош
Свет

Макрон и Лукашенко, разговараа за улогата на Белорусија во руско-украинскиот конфликт

А1он
Францускиот претседател Емануел Макрон и претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко – сојузник на Кремљ – разговарале за улогата на Минск во војната во Украина, соопшти
Свет

Функционер на НАТО тврди дека Русија бавно напредува во Украина за да остави време за преговори

А1он
Висок воен функционер на НАТО тврди дека Русија бавно напредува во Украина во обид да остави време за преговори, јави Си-Ен-Ен. „Тие имаат проблеми“, објасни
Свет

Украина ги затвора границите со Русија и со Белорусија

А1он
Украина ги затвора границите со Русија и Белорусија, изјави украинскиот премиер Денис Шмихаил. Во видео изјава објавена на Телеграм, тој рече дека само на граѓаните
Свет

Велика Британија и Украина: Русија треба да биде целосно изолирана

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон и украинскиот претседател Володимир Зеленски се согласија за време на телефонски разговор денеска дека светот треба да ја изолира Русија „целосно
Свет

ВИДЕО: Бомби паѓаат во Киев, погодена детска болница, известуваат украинските медиуми

А1он
Русите започнаа голема воздушна офанзива врз украинскиот главен град Киев. Sirens right now in Kyiv pic.twitter.com/14QDuibKOy — Alexander Marquardt (@MarquardtA) February 26, 2022 Украински ТСН
Свет

Кабинет на Макрон: Дополнително испорачуваме воена опрема за Украина

А1он
Франција ќе испрати гориво и повеќе воена опрема во Украина за да помогне во борбата против руската инвазија и да воведе повеќе економски санкции за
Свет

(ВИДЕО) Зеленски: Ќе се бориме до крај, додека не ја ослободиме својата земја

А1он
„Ќе се бориме до крај, додека не ја ослободиме нашата земја. Ако се раѓаат деца во засолништа додека продолжуваат бомбардирањето, јасно е дека непријателот нема