Свет

ВИДЕО: Зеленски вели дека е подготвен за разговори со Русија, но не во Белорусија

А1он
Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли руската понуда за разговори во Белорусија. Тој нагласи дека Минск бил соучесник во руската инвазија, но ја остава
Свет

Кремљ вели дека е подготвен за разговори со Украина во Белорусија

А1он
Руска делегација пристигна во Белорусија на разговори со украинската страна, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. – Во согласност со договор, руска делегација составена
Свет

Американските аналитичари објавија мапа: Ова се деловите на Украина кои Путин ги освои

А1он
Аналитичарите на воените операции на Американскиот институт за проучување на војната ги објавија најновите проценки за движењето на руските сили во Украина. Областите под руска
Свет

Украинскиот министер за одбрана: Каде се сега оние кои тврдеа дека е лесно да се освои Киев?

А1он
Украинскиот министер за одбрана Олексиј Резников во долга објава на Фејсбук ги пофали војниците, полицајците, медицинскиот персонал, но и цивилите кои земале оружје и тргнале
Свет

Шест лица, меѓу кои и едно девојче, загинаа во руско гранатирање во регионот Суми, известуваат официјални лица

А1он
Шест лица, меѓу кои и седумгодишно девојче, загинаа во руското гранатирање на градот Охтирка во регионот Суми, изјави гувернерот Дмитриј Живицки. Претходно во текот на
Свет

Трамп: Страшен напад врз Украина, немаше да се случи доколку нашите избори не беа наместени

А1он
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја осуди руската инвазија на Украина и рече дека се моли за Украинците, што е голема промена на тонот во
Свет

Украинците од Змискиот остров, кои наводно им рекле на Русите „е*ете се“, сепак се живи?

А1он
Бранителите на малиот украински остров во Црното Море можеби се уште се живи, се вели во соопштението објавено од Државната гранична стража на Украина (СБГСУ).
Свет

Зеленски: Украина формира странска легија за волонтери од странство

А1он
Украина формира странска „меѓународна“ легија на волонтери од странство, изјави денеска претседателот Володимир Зеленски. „Ова ќе биде клучниот доказ за вашата поддршка за нашата земја“,
Свет

ВИДЕО: Руски трупи навлегоа во Харков

А1он
Украинските сили денеска се бореле со руските војници на улиците на североисточниот украински град Харков, изјави регионалниот гувернер Олех Синегубов. „Воени возила на рускиот непријател