Свет

Израел прифати група украински еврејски сираци на романската граница

А1он
Повеќе од 100 еврејски сираци спасени од украинскиот град Житомир биле прифатени од израелските власти на границата со Романија, соопшти израелската дипломатска служба. Израелскиот министер
Свет

Песков: Ние сме подготвени вечерва да ги продолжиме преговорите

А1он
Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков денеска јави дека руската делегација е подготвена за продолжување на преговорите со украинската страна, но одби да прецизира на
Свет

Градоначалникот на Херсон бара помош за да се воспостави „зелен коридор“ за евакуација од градот

А1он
Градоначалникот на Херсон Игор Коликаев на Фејсбук побара помош од сите медиуми со цел да се воспостави „зелен коридор“ во градот преку кој би се
Регион

Дачиќ: Србија нема да ја усогласи својата политика со ЕУ за санкциите против Русија

А1он
Претседателот на Собранието на Србија во техничкиот мандат, Ивица Дачиќ, изјави дека по повод руската инвазија на Украина се очекува Србија „да застане на нечија
Регион

Словенија се подготвува за евентуален бран бегалци од Украина

А1он
Во Словенија освен поединечни случаи речиси и да нема бегалци од Украина, но хуманитарните установи, организации и владините служби за подготвуваат за евентуален бран луѓе
Свет

Медиуми: Заемањето на Херсон би било исклучително важно за Русија

А1он
Доколку се потврди заземањето на украинскиот град Херсон, а засега таа информација доаѓа само од руското Министерство за одбрана, тоа би било од големо стратешко
Регион

ЕУ смета на Србија за гласањето во Обединетите нации за агресијата на Русија

А1он
Шефот на делегацијата на Европската унија во Србија Емануел Жофре и шефовите на мисиите на земјите-членки на ЕУ во Белград во заеднички авторски текст во
Свет

ЕУ работи на четврт круг санкции против Русија

А1он
Европската унија развива четврти пакет санкции против Русија поради нејзината воена операција во Украина, изјави денеска австрискиот министер за надворешни работи Александар Шаленберг. – Веќе