Регион

Словенија го евакуираше персоналот на својата Амбасада во Киев

А1он
Словенија го евакуираше персоналот на својата Амбасада во Киев поради ситуацијата во Украина, но е подготвена да им помогне со оружје на украинските власти. Амбасадорот
Свет

Русија ќе биде исфрлена од SWIFT системот во наредните денови, тврди гувернер на централна банка од ЕУ

А1он
Одлуката за исфрлање на Русија од глобалниот платен систем SWIFT ќе биде донесена во следните неколку дена, изјави за западни медиуми еден од гувернерите на
Свет

Медведев: Санкциите не значат ништо, операциите ќе бидат целосно спроведени

А1он
Санкциите воведени против Русија нема да сменат ништо, операцијата да се заштити Донбас ќе биде спроведена во целина, изјави денеска заменик-претседателот на рускиот Совет за
Свет

Полска: 100.000 Украинци ја преминале границата кон Полска од почетокот на руската инвазија

А1он
Полскиот заменик-министер за внатрешни работи Павел Шефернакер деенска нагласи дека 100.000 луѓе ја преминале границата кон Полска од Украина од почетокот на руската инвазија оваа
Свет

УНХЦР: Повеќе од 120 илјади бегалци од Украина во соседните држави

А1он
Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР) соопшти дека повеќе од 120 илјади украински бегалци ја напуштиле земјата откако Русија ја започна воената интервенција. Во мигови
Свет

Чешка и донира на Украина оружје вредно 7,6 милиони евра

А1он
Чешка ќе донира автоматски и снајперски пушки, пиштоли и муниција во вредност од 7,6 милиони евра на Украина, објави министерката за одбрана на таа држава.
Свет

Потешкотии со интернетот во Киев и поголем дел од Украина, јавија западни медиуми

А1он
Интернет во Украина е погоден од руската инвазија, при што се пријавени проблеми со поврзувањето на југот и на истокот на земјата, јавија западни медиуми.
Свет

Холандската амбасада од Украина преместена во Полска

А1он
Холандското Министерство за надворешни работи соопшти дека ја преместува својата амбасада од Украина во Полска, за да се осигура безбедноста на нејзиниот персонал. „Министерот за
Свет

Според американски медиуми, ограничени се можностите на Пекинг да му помогне на Владимир Путин во ублажувањето на санкциите

А1он
Кина во моментов е единствениот пријател кој може да и помогне на Русија во ублажувањето на влијанието од економските санкции воведени поради инвазијата на Украина,