Свет

Бројот на заразени со новиот коронавирус во Португалија надмина илјада

А1он
Бројот на заразените со новиот коронавирус во Португалија за еден ден се зголеми од 785 на 1.020 лица, јави денеска телевизијаата „Сик“. Според последните податоци
Свет

УНХЦР: Засега нема заразени бегалци и баратели на азил во Азија

А1он
Засега нема потврдени случаи на заразени меѓу бегалците и барателите на азил во Јужна и Југоисточна Азија, посочува УНХЦР. – Соработуваме со партнерите и националните
Македонија

Филипче ќе бара заострување на мерките за спречување на ширење на Ковид-19

На попладневната седница министерот за здравство најави дека од Владата ќе побара заострување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот. Заострувањето е поради регистрирано
Свет

САД прекинуваат со издавање визи во сите држави во светот

А1он
САД соопштија дека ги суспендираат сите визи ширум светот, поарди глобалната пандемија на новиот коронавирус. Американските амбасади и конзулати сепак ќе ги разгледаат визите за
Македонија

Филипче: Во моментов располагаме со 1.400 тестови за коронавирус, се очекуваат нови

А1он
Досега во земјава се направени 888 тестови за коронавирусот, а Институтот за јавно здравје во овој момент располага со 1400 дополнителни тестови, рече министерот за
Македонија

Филипче: Критична е состојбата на првата заболена пациентка од Дебар

А1он
Првата заболена пациентка од Дебар, која беше дијагностицирана од коронавирусот е во критична состојба, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Таа беше ставена на респираторна
Македонија

Тројца нови заразени од коронавирусот, бројката на заболени во земјава е 70

Вкупниот број на дијагностицирани пациенти од коронавирус се искачи на 70 откако се дијагностицирани тројца нови заболени, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Од тројцата
Регион

Грција: Само за постојаните жители е дозволено да патуваат на грчките острови

А1он
Бродовите и траектите кон грчките острови, од утре, ќе бидат наменети само за постојаните жители и тоа од апсолутно неопходни причини, за снабдување на островите