Свет

Поради Ковид-19 се затвора џамијата Ал Акса во Ерусалим

А1он
Ерусалимската џамија Ал-Акса и муслиманското светилиште Купола на карпата ќе ги затворат своите врати за верниците, како мерка претпазливост против ширењето на коронавирусот, соопштија денеска
Македонија

Владата препорачува таму каде што е можно да се организира работа од дома

А1он
Владата ги дополни вчера донесените мерки за справување со коронавирусот. Упатена е препорака до Јавното обвинителство да даде упатства и препораки за итно и приоритетно
Македонија

Изработена првата коронавирус мапа за Македонија

А1он
Компанијата ГДИ, која се занимава со софтверски решенија и геонформациски системи, ја изработи првата мапа за коронавирус во земјава. На мапата можат да се видат
Македонија

МНР: Се бараат решенија како македонските патници од странство да се вратат во државата

А1он
Министерството за надворешни работи преку Координативното тело за помош и поддршка на државјани на Република Северна Македонија кои, поради новонастанатата ситуација со корона вирусот (COVID-19),
Македонија

Во Дебар и Центар Жупа строго се почитуваат препораките

А1он
Жителите во општините Дебар и Центар Жупа го поминаа и второто деноноќие по прогласувањето на кризна состојба поради појавата на коронавирусот строго почитувајќи ги препораките
Регион

ВИДЕО: Граѓаните на Тирана од терасите им аплаудираат за здравствените работници

А1он
Граѓаните на Тирана се приклучија кон иницијативата секојдневно во јавен тв-пренос од своите балкони 15 минути да аплаудираат за сите лекари и медицински сестри кои