Звер: Бојкотот на опозицијата штетен за Македонија

Од:

Словенечкиот европратеник Милан Звер смета дека бојкотот на работата на македонското Собрание од страна на опозицијата само дополнително ќе го отежне патот на Македонија кон ЕУ и ќе им даде можност на противниците на земјата да го искористат тоа против неа.

– Последните политички настани во вашата земја предизвикуваат загриженост за сите нас кои ве поддржуваме на вашиот многу тежок пат кон европска интеграција. Во демократско општество како вашето секој вид опструкции на работата на националното Собрание е контрапродуктивно и многу штетно за напредокот како и за имиџот на вашата земја. Вашите противници нема да штедат ни напори ни време за да ја искористат ситуацијата и уште повеќе да го отежнат вашиот напредок кон ЕУ, вели европратеникот Звер во изјава за МИА.

Затоа, како што вели, ги повикува сите инволвирани страни да ја смират ситуацијата, да покажат политичка зрелост и да се обидат да ги решат проблемите на мирен, демократски начин и политички дијалог.

Би можело да ве интересира

Хрватска, Словенија и Црна Гора меѓу 40 најубави земји во светот

А1он

Во Словенија за осум месеци 9.800 нелегални мигранти

По Меланија, дрвена статуа во Словенија доби и Трамп

Во Словенија уапсена меѓународна банда криумчари на мигранти

Ана Ололовска

Просечната плата во Словенија 1.108 евра

Ана Ололовска

Шарец: Словенија ќе се заложи за изградба на вториот блок во нуклеарката „Кршко“

2 comments

гледано од страна 10/01/2013 - 19:36 at 19:36

уште колку ли зверови ќесе појават???

Reply
ortak 11/01/2013 - 00:01 at 00:01

opozicijata ne ja otezxnuvat rabotata .naprotiv tie na 24/12/2012 nasilno bea isfrleni od zakonodavniot dom a pred niv NOVINARITE samo koj li bese toj sto ja snimi taa snimka sxto se slucuvase vo tie momenti gospod da mu dade zdravje .zverru ti stavise na nivno mesto sxto bi ti napravil??????

Reply

Leave a Comment

two × four =