Жена во Хрватска удрила дете на пешачки, го преместила и го оставила без свест

Од:

Вуковарско-Сремската полиција извести дека вчера во 19 часот добиле пријава за сообраќајна незгода на улица во Вуковар во која е повреден малолетник.

„Полициските службеници по пристигнувањето на местото на настанот утврдиле дека непознат возач со непознато возило се оддалечил од местото на сообраќајната незгода откако налетал на малолетниот пешак кој поминувал коловоз на обележан пешачки премин. На малолетникот му била укажана итна медицинска помош во НМБ „Д-р Јурај Њавро“ во Вуковар, каде е констатирано дека е тешко повреден“, наведуваат оттаму.

Полицијата во 22 часот во Борово пронашла автомобил со вуковарска регистрација, возило за кое се утврдило дека е поврзано со сообраќајната незгода.

„На автомобилот е извршена истрага при што е утврдено дека го управувала 38-годишна жена. Жената е уапсена и е спроведена кривична истрага поради сомнение дека сторила кривични дела „предизвикување сообраќајна незгода во патниот сообраќај“ и „неукажување помош“, велат од полицијата.

Од возачот се земени примероци од крв и урина за анализа на можно присуство на алкохол во организмот.

Како што дознава порталот 24сата, жената го преместила момчето кога го удрила, влегла во возилото и побегнала, оставајќи го повредениот во бессознание.

Таа наводно го удрила додека го претекнувала камионот. Момчето има скршеница на десната нога.

Би можело да ве интересира

Сообраќајка во Велес: Автомобил удри во пешак, повредениот заврши во болница

ВИДЕО: Изгоре и потона катамаран во водите кај Сплит

Ана Ололовска

Тројца повредени во сообраќајка кај село Лешок

Ана Ололовска

Двајца тешко повредени во сообраќајка на патот Струмица-Берово

Ана Ололовска

Шестмина повредени од кои еден потешко во судир на два „голфа“ на патот Скопје-Тетово

Ана Ололовска

Возачот кој ја предизвика сообраќајката кај Штип бил во алкохолизирана состојба

Ана Ололовска