ВИДЕО: Жена се закануваше со бомби во зградата на Колинда, експретседателката на Хрватска не била дома

Од:

Во зградата во која живее поранешната хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ во центарот на Загреб денеска околу пладне една жена се забарикадирала во стан, а на прозорецот пишувало дека внатре има бомби.

Припадници на специјалната полиција, пожарникари и медицински екипи веднаш пристигнале пред станбената зграда.

По пријавата дека едно лице се заканува да активира бомба, антитерористичката единица влегла во зградата. Веднаш по интервенцијата една жена била изнесена од внатре и транспортирана со возило на Брза помош.

Според локалните медиуми, поранешната шефица на државата не се наоѓала во зградата.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска со владина уредба на 30 дена ограничени цените на горивата

А1он

Хрватска ги ограничи цените на горивата

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска покрената истрага против полицајци кои тепаа мигранти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Спасувачка драма во Хрватска, на Полјаци им се расипал катамаранот на силно невреме

Катерина Павлова-Николовска

Тројца хрватски полицајци суспендирани поради насилство врз мигранти

А1он

Хрватска им порача на САД да не се мешаат во нејзината набавка на авионите „Рафал“

А1он