Жена нападната од мечка во близина на Љубљана

Повозрасна жена се здоби со полесни повреди откако беше нападната од мечка во близина на нејзиниот дом во селото Врх над Желимљани, што се наоѓа на 15 километри јужно од Љубљана.

Повредената 80-годишна жена е хоспитализирана, а властите ангажираа специјална единица на Шумската служба обучена за отстранување на опасните мечки.

Нападот се случи додека во Словенија се одвива дебата за зголемениот број на мечки лоцирани во југозападниот дел на земјата, иако животните се забележани и во близина на Љубљана.

Словенечкиот Парламент неделава усвои итен закон со кој се предвидува елиминирање на 200 мечки и 11 волци поради се почестите нивни напади врз стоката, што предизвика протести на сточарите.

Би можело да ве интересира

Невреме во Словенија и Хрватска, помош за општините кои претрпеа големи штети

Татјана Ташкова

За неколку дена во Словенија приведени речиси 100 илегални мигранти

Татјана Ташкова

Шарец: Словенија го бара местото еврокомесар за проширување

Словенија и Италија почнаа заеднички гранични контроли

Ана Ололовска

Салвини планира и бодликава жица на италијанско-словенечката граница

Десет тони керозин истекоа од превртен воз во Словенија