Жељко Комшиќ од утре ќе претседава со Претседателството на БиХ

Од:

Хрватскиот член на Претседателството на БиХ, Жељко Комшиќ, од утре ќе претседава со ова тело, според принципот на ротација.

Комшиќ ќе ја преземе функцијата претседател од српскиот член на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

Тој ќе ја извршува функцијата претседавач во следните осум месеци, соопшти денеска Претседателството на БиХ.

Би можело да ве интересира

Обвинителство на БиХ: Директорот на ОБА ја прислушкувал главната обвинителка

Ана Ололовска

ЕУ и ОБСЕ бараат истрага за злоупотреба на власта во аферата со шефот на Агенцијата за разузнавање на БиХ

А1он

Државната обвинителка на БиХ тврди дека пет години е незаконски следена и прислушкувана

Ана Ололовска

Шмит: Сега само ја следам состојбата во БиХ, потоа ќе преземам чекори

Ана Ололовска

Шмит: Претставниците на народите и на партиите да се договорат за изборната реформа во БиХ

Ана Ололовска

Во октомври, прва заедничка воена вежба на БиХ и Србија по војната

А1он