Жалбата на Википедија за нејзина забрана во Турција пред Уставниот суд

Од:

Уставниот суд на Турција денеска ќе ја разгледа жалбата на Википедија за забраната за користење на онлајн енциклопедијата веќе две години во таа држава.

Турција го блокира пристапот до Википедија во април 2017 година поради одбивање на веб-страница да отстрани содржина што турската Влада ја смета како дел од кампањата за „оцрнување“ на државата.

Забраната беше изречена според закон што дозволува владата да забранува веб-страници што се сметаат за закана за национална безбедност.

Википедија вели дека забраната го нарушува правото на граѓаните за пристап до информации и слобода на изразување. Интернет-енциклопедијата се жалеше до Уставниот суд на Турција и сака да ја укине забраната.

Уставниот суд се очекува денеска да разгледа дали целосна забрана за Википедија ја нарушува слободата на изразување.

Википедија се обрати и до Европскиот суд за човекови права.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Светот е поголем од петте членки на Советот за безбедност на ОН, не се во состојба да го решат израелското прашање

Турција: Европарламентот ја осуди хајката против избраните градоначалници

Ана Ололовска

Трамп: САД можат да влезат во која било земја само со еден телефонски повик

Финците не ни дозволија да играме осминафинале

А1он

Голем пожар во хемиска фабрика во Турција

Ана Ололовска

Ердоган: Турција за 14 дена може да спроведе операција во безбедносната зона во Сирија

Ана Ололовска