Зголемен смртниот биланс од вчерашниот земјотрес во Турција, полладнево уште еден потрес

Од:

Бројот на загинати од вчерашниот земјотрес во источна Турција достигна 29 лица јави турскиот телевизиски канал ТРТ.

Бројот на повредени исто така се зголемува, па според на турската Служба за вонредни состојби и природни непогоди во земјотресот биле повредени 1466 лица.

Турските медиуми јавуваат дека од под урнатините, спасувачките екипи успеале да извлечат живи најмалку 43 лица.

Во најпогодената област Елазиг, денеска повторно беше регистриран земјотрес со јачина од 5,1 степен по Рихтеровата скала. Земјотресот се случи околу 19.30 часот по локално време, на длабочина од 10 километри, јави американскиот Геолошки институт. Засега нема информации за повредени во денешниот земјотрес.

За жителите на провинцијата Елазиг, тоа беше втор голем земјотрес што го погоди регионот за помалку од два дена. Вчерашниот земјотрес, со јачина од 6,8 степени покрај човечките жртви, уништи и неколку згради, а предизвика и најмалку еден пожар.

Би можело да ве интересира

Нов силен земјотрес на турско-иранската граница

Ана Ололовска

Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Турција: Најмалку осум загинати во земјотресот, 21 повреден

Ана Ололовска

Земјотрес од 6,7 по Рихтер на границата меѓу Иран и Турција

Ана Ололовска

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Лансирани ракети кон руски Сухој над Идлиб, пилотот успеа да ги избегне

Предраг Петровиќ