Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција, намален бројот на починати

Од:

За една седмица во Грција се регистрирани 54.649 случаи на Ковид-19, а починаа 85 лица, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ) за ситуацијата со пандемијата во земјата, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Во периодот од 26 септември до 2 октомври 2022 година има зголемување за 22 отсто на заразените во споредба со една седмица претходно, додека пак смртните случаи се намалиле за 15 проценти.

Од новите случаи, 25 отсто се реинфеции, а биле направени 695.904 тестови, со стапка на позитивност 7,85 проценти, наспроти 6,77 отсто една седмица претходно.

Паралелно зголемен е бројот и на пациенти примени во грчките болници, 1.073 лица, што е за 31 процент повеќе во однос на една седмица претходно.

Отпуштени биле 858 пациенти, додека пак 66 лица се приклучени на апарати на одделите за интензивна нега.

Од почетокот на пандемијата во Грција се потврдени 4.975.067 случаи на Ковид-19, а починаа 33.200 лица.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Немирно утро во Грција, регистрирани три земјотреса

Катерина Павлова-Николовска

Грчкиот весник „Документо“ објави нова листа со прислушувани со софтверот „Предатор“

Ана Ололовска

Уапсени седум криумчари меѓу спасените 483 мигранти кај Крит

Ана Ололовска

Грција и Бугарија разговараат за активирање на стариот проект за изградба на нафтоводот Бургас-Александруполи

А1он

Грција и Египет потпишаа договор за соработка во воздухопловната и поморската потрага и спасување

А1он

За една седмица зголемен бројот на починати од Ковид-19 во Грција