Земјотрес од 5,1 по Рихтер го погоди западниот дел од Турција

Од:

Земјотрес со јачина од 5,1 степен според Рихтеровата скала рано утринава го погоди Егејското Море, соопшти турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби.

Епицентарот на земјотресот бил во округот Измир, во близина на градот Урла, на длабочина од 3,97 километри, јави агенцијата Анадолија.

Регистриран е последователен земјотрес со јачина од 4,3 степени, а на длабочина од 7,16 километри.

Засега нема информации за жртви.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Снегот ги затвори аеродромот и патиштата во Истанбул

Ана Ололовска

Мешовитиот економски комитет Грција -Турција одржа состанок по пауза од 11 години

А1он

Анкета: Мнозинство Турци не го поддржуваат Ердоган

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снегот во Турција предизвика хаос, загинаа најмалку тројца во тешка сообраќајна несреќа

Ана Ололовска

Уапсена новинарка која го навреди Ердоган, и се заканува затвор

Ана Ололовска

Додик: Ердоган разбира

А1он